Detox; Yıllar içinde vücutta (bedensel,ruhsal, zihinsel), biriken toksin ve atıklardan bedeni arındırıp, vücudun kendi kaynaklarını etkili bir şekilde kullanarak hayatı kontrol etmeyi, vücudu doğal dengesine kavuşturmayı sağlayan sisteme detoks denir.

• Bedensel Detox
• Ruhsal Detox
• Zihinsel Detox

Bedensel Detox; Modern yaşam içerisinde farkında olarak ya da olmayarak bedenimize aşırı yükleniriz, soluduğumuz hava, içtiğimiz su, yediğimiz işlenmiş gıdalar, yaşadığımız stres vücudumuzda pek kolay atamayacağımız toksik birikim oluşturur. Hastalıklardan korunmak, gençlik enerjimizi ve görünümümüzü uzun yıllar devam ettirebilmek için bedenimizdeki bu toksik birikimi dışarı atmamız gerekiyor.

Zihinsel Detoks; Beynimizde geçmişte yaşanan tecrübeler ve duyu organlarımız vasıtası ile alınan bilgiler duygularla birlikte beynimize kaydedilmektedir. Yaşanan tecrübenin içeriksiz sonuçlarını farkında olmadan ortaya çıkardığı stratejiler, kişinin istediklerine ulaşmasını engellemekte ve kaynakların yeteri kadar kullanılamamasını sağlayabilmektedir. Kaynakların kullanılmasını engelleyen, değişime direnci arttıran, yeni öğrenme süreçlerinin önünde engeller yaratan bu sonuçlar tıpkı insan vücudundaki bakteriler veya virüsler gibi kişiyi çok şey yapabileceği halde ya aza razı olur hale veya hiçbirşey yapamaz hale getirebilmektedir. “Zihinsel Detoks” kişinin farkında olarak veya farkında olmadan yaşadığı sonuçların ne olduğunun farkına varılmasını ve bunların etkilerinin ortadan kaldırılmasını sağlayabilmektedir. Ayrıca bilgilerin içeriksiz modelde nasıl öğrenilebileceğini, hayata karşı konması gereken tavrın neler olabileceğini, nasıl hayır denilebileceğini Zihinsel Detoks süresince öğrenebilmek mümkündür.

Ruhsal Detoks Nedir?

Ruhsal detoks sayesinde ruhunuz hafifler, kendinizi daha temiz, hoşnut ve rahat hissedersiniz ve hedeflerinize daha çok odaklanırsınız. Olumsuz duygu ve düşüncelerden kurtularak zihninizi temizleyebilir ve bu sayede üzerinizde baskı oluşturan manevi yüklerden kurtulabilirsiniz. Bunu yeni bir psikoloji dalı olan pozitif psikoloji ile başarabilirsiniz. Pozitif psikolojinin üzerinde durduğu tek şey insanlara zihin temizliği konusunda yardımcı olmak. Pozitif psikoloji, insanların hayatlarında meydana gelen olay ve durumlarla ilgili zihinlerinde oluşturdukları bazı yargılardan kurtulmalarına yardım ederek, bu kişilerin olumsuz düşüncelerden uzaklaşmasını sağlıyor.

Her güne üç güzel şey: Bir hafta boyunca her gün, hayatınızda iyi giden şeyleri sebepleriyle birlikte bir kağıda yazmaya çalışın. Güçlü kişilik özelliklerini kullanma: Güçlü olduğunu düşündüğünüz kişilik özelliklerinizi yazın (örneğin yaratıcılık ya da sadakat gibi) ve sonra bu özelliklerinizi her gün farklı bir şekilde kullanmayı deneyin.

Beş dakikalık yok etme seansı: Her hafta beş dakikanızı ayırın ve zihninize gelen bütün olumsuz düşünceleri tek tek bir kağıda yazın. Sonra o kağıdı yırtın ve yok edin. Sevgiyle ve nazikçe kendinizle konuşun: Kendinizle konuşun ve sizi mutsuz eden şeyi sırtınızdan atın. Masanızı, gardırobunuzu, arabanızı temizleyin Zorla bir şey yapmayın Başkalarına yardım edin Meditasyon, yoga yapın Şükredin: Şükretmek ve minnettarlık insanın ruhunu canlandırır ve ruhun pozitif duygularla dolmasını sağlar.