Çocuklarda doğuştan gelen bazı hastalıklar ile sonradan ortaya çıkan kas iskelet bozukluklarına bağlı nörolojik rahatsızlıkların tedavilerini içeren, normal çocuk bakımı ve rehabilitasyon uygulamalarını birleştiren tedavi yöntemlerine denir. Tedavi çocuğun günlük yapabildiği işleri korumak ve geliştirmek temellerine dayanır. Kaba ve ince motorların işlevselleştirilmesi amaçlanır.

Bebeğin doğum kilosu, doğum sırasında yaşanan anomaliler, gebelik süresi, zeka ve sosyal davranış kontrolü, ailede genetik hastalık geçmişi, kaslarda zayıflık gibi nedenler pediatrik rehabilitasyon tedavisine başlamadan önce sorgulanarak tedavinin gerekliliğine karar verilir. 3 yaş altı bebeklerde kafa çevresi ölçümü, koordinasyon yeteneği, nörolojik muayene standart prosedürler çerçevesinde tüm bebeklere uygulanarak anomali varlığında detaylı inceleme istenebilir.
Pediatrik Rehabilitasyon ile tedavi edilen hastalıklar şunlardır; Serebral Palsi; merkezi sinir sisteminde meydana gelen felçler Meningomiyelosel; doğum sırasında bebeğin omurilik zarlarının omurilik dışına çıkması Doğumsal tortikolis; doğum sırasında bebeğin boynunda kasılma ile gelişen boyun eğriliği Brakiyal pleksus yaralanmaları; Doğum sırasında bebeğin kürek kemiği, omuz ve kas kaslarında gerçekleşen yırtılma, zedelenme ve çıkmalar Osteogenesis inperfekta; bebeklerin kemik gelişiminde ortaya çıkan dokusal bağ bozuklukları Nöromüsküler bozukluk; çocuk ve bebeklerde beyin kabuğu gelişimi bozukluğuna bağlı olarak ile gelişen motor sinir aksaklıkları Spina bifida; bebeğin embriyolojik gelişimi sırasında omurilikte meydana gelen hata.
Travmatik beyin hasarı Omurilik hasarı Çocukluk çağı romatizması Kas iskelet sistemine bağlı olarak gelişen metabolik hastalıklar Pediatrik Rehabilitasyon sırasında uygulanan yöntemler; Nörogelişimsel tedavi yaklaşımları, fizik tedavi uygulamaları, ortez ugulamaları, denge ve koordinasyon eğitimleri, botulinum toksin uygulamaları, elektriksel stimulasyon uygulamaları ve doktorun uygun gördüğü yöntemler uygulanır. Burada önemli olan ailenin işbirliği ve bebeğin korkutulmamasıdır. Pediatrik tedavilerde çocukluk yaşına giren birey bunun oyun olduğunu düşünerek tam katılım sağlaması aile ve hekimler tarafından temin edilmelidir.